රජයේ සේවයේ වැටුප් ඉල්ලීම නොතකන ආණ්ඩුව පොලිසියට දීමනා වැඩි කරයි

0

රට පෙලන දැඩි ආර්ථික අර්බුදය හමුවේ ගුරුවරුන් හා සෞඛ්‍ය කාර්යමණ්ඩල ඇතුළු රජයේ සේවකයන් අරගල භූමියට බැස සිටියදී, හෙට (13) අඟහරුවාදා සිට පොලිස් නිලධාරීන්ගේ ආහාර සහ නවාතැන් දීමනා වැඩි කර තිබේ.

මහජන ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංශය පවසන පරිදි ඉදිරි මාස 06 සඳහා පළමු අදියරේ දීමනාව පොලිසියට ලැබෙන අතර ඊළඟ අදියරේදී හිඟ වැටුප් සමඟ වැඩි කළ ගෙවීම පොලිසියට ලැබෙනු ඇත.

රජයේ නිවේදනයට අනුව සැරයන් නිලයේ අයකුට මසකට රුපියල් 2,340 සිට 4,230 දක්වාත්, සහකාර පොලිස් පරීක්ෂකවරයාගේ සිට ප්‍රධාන පොලිස් පරීක්ෂකවරයා දක්වා නිලධාරීන්ට රුපියල් 3,060 සිට 4,320 දක්වාත්, සහකාර පොලිස් අධිකාරීවරයාගේ සිට පොලිස්පතිවරයා දක්වා ඉහළ නිලධාරීන්ට මසකට රුපියල් 4,140 දක්වා දීමනා ලැබෙනු ඇතැයි අමාත්‍යංශ ලේකම් වියානි ගුණතිලක පවසා තිබේ.

මේ සඳහා ආර්ථික අර්බුදයක සිරවී සිටින රනිල් වික්‍රමසිංහ රජය පොලිසියට ලබා දෙන ආහාර නවාතැන් දීමනාව රුපියල් 18,930 ත් 25,140 ත් අතර වන බවත් මාස හයකින් හිඟ වැටුප් සහිතව ගෙවන බවත් ඔහු වැඩි දුරටත් ප්‍රකාශ කළේය.

මෙම ගෙවීම් වැඩි කිරීම පසුගිය මාසයේ සිට ක්‍රියාත්මක කිරීමට නියමිතව තිබූ නමුත් භාණ්ඩාගාර මුදල් නිදහස් කිරීම ප්‍රමාද වීම හේතුවෙන් එය කල් දැමුණා. භාණ්ඩාගාරයෙන් මුදල් නිකුත් කරන තුරු පොලස් දෙපාර්තමේන්තුව තමන්ගේම මුදලින් ගෙවීමට එකඟ වී ඇතැයි ලේකම්වරයා පැවසීය.

දහස් සංඛ්‍යාත රාජ්‍ය සේවකයන් පිරිසක් සිටින මේ රටේ පොලිසියේ දීමනා පමණක් ඉහළ දැමීමෙන් ප්‍රශ්න රැසක් මතුවනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.

වෛද්‍යවරුන්ට වැඩිකළ DAT දීමනාව අනිකුත් රෝහල් කාර්ය මන්දලවලටද ලබාදෙන ලෙස ඉල්ලා මුදල් අමාත්‍යාංශය සමග පැවති සාකච්ඡා අසාර්ථක වීම නිසා සෞඛ්‍ය සේවයේ වෘත්තීය සමිති 72ක් හෙට වැඩ වර්ජනයක් දියත් කිරීමට නියමිත අතර, ඉහල යන ජීවන වියදමට සරිලන දීමනාවක් ඉල්ලා ගුරු සංගම් මේ මස 20 දා සිට දීප ව්‍යාප්ත අරගලයක් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත.

මත්ද්‍රව්‍ය නාශක සහ මත්ද්‍රව්‍ය නාශක ආයතනවල සිටින අයගේ මූලික වැටුපට අමතරව මූලික වැටුපෙන් හතරෙන් එකකින් වැඩි කිරීමක් ද රජය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත.

2023 අවසන් වාර්තාවට අනුව කැබිනට් මණ්ඩලයේ අනුමැතියෙන් පසු එය ක්‍රියාත්මක වන බව රජය පවසයි.

කෙසේ වෙතත් විශ්‍රාමික ජනාධිපතිවරුන්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිලධාරීන්, මැති ඇමැතිවරුන්ගේ ආරක්‍ෂක නිලධාරීන්, විශේෂ මෙහෙයුම් බළකායේ සහ බුද්ධි අංශ සාමාජිකයන්ගේ මූලික වැටුප තුනෙන් එකකින් ඉහළ දමා ඇත.

Facebook Comments

wedding people