පොලිසිය සිදු කරන වධ හිංසා වලට එරෙහිව පියවර ගන්න

0

ශ්‍රී ලංකාවේ පොලිසිය අතින් සිදුවන මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය සම්බන්ධයෙන් වහාම පියවර ගැනීමේ ඇති වැදගත්කම ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සංවිධානයක් වන ‘හියුමන් රයිට්ස් වොච්’ (HRW -Human Rights Watch) ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුවට පෙන්වා දෙයි.

සුන්දිරාජා සුලක්ෂන් සහ නඩරාසා ගජන් යන විශ්ව විද්‍යාල ශිෂ්‍යයන් දෙදෙනා පසුගියදා යාපනයේදී වෙඩි ප්‍රහාරයකින් මියයාම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රකාශයක් කළ එම සංවිධානය, මහජන කෝපය මතු නොවූයේ නම් සත්‍යය වසන් කිරීමට බලධාරීන් උත්සුක වනු ඇති බවට සැකයක් නැතැයි පෙන්වා දුණි.

එම ශිෂ්‍යයන් දෙදෙනා මියයාම සම්බන්ධයෙන් සැකපිට අත්අඩංගුවට ගැනුණු පොලිස් නිලධාරීන් පස්දෙනා රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගතකර තිබේ.

ලබන 15 වෙනිදා වධ හිංසාවලට එරෙහි එක්සත් ජාතීන්ගේ කමිටුව ඉදිරියේ පෙනී සිටීමට නියමිත ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව ආරක්ෂක අංශයේ ප්‍රතිසංස්කරණ පෙන්වාදීමට නියමිත වුවද, විශේෂයෙන් ම පොලිසියේ මානව හිමිකම් උල්ලංඝන හමුවේ එය දුෂ්කරවනු ඇති බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් සංවිධානය පවසයි.

නිල නොවන වධ කඳවුරු

2014 ජුනි මාසයේ කොළඹ-නුවර මාර්ගයේදී ඉන්දික ජයසිංහ වෙඩි තබා ඝාතනය කිරීමේ වරද පිළිගත් පොලිස් නිලධාරීන් තවමත් සේවයේ යෙදී සිටින බව පවසන එම සංවිධානය, 2014 මැයි මාසයේදී 16 හැවිරිදි සඳුන් මාලිංගට වධ දී මරා දැමූ බවට පොලිසියට චෝදනා එල්ල වී තිබෙන බව ද පෙන්වා දෙයි.

පොලිසිය නිල නොවන වධ කඳවුරු පවත්වාගෙන යන බව ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික මානව හිමිකම් කොමිසම විසින් ද මෑතදී තහවුරු කරන ලද බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් සංවිධානය වැඩිදුරටත් පවසයි.

ශ්‍රී ලංකා පොලීසිය අත් අඩංගුවේ සිටින අපරාධ වලට සම්බන්ධ සැකකරුවන් නිතර වධ බන්ධනවලට ලක් කරන බවත් ඔවුන් පීඩාවට පත් කරන බවත් “හියුමන් රයිට්ස් වොච්” සංවිධානය, 2015 ඔක්තෝබර් 23 දා ද වාර්තාවක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

පිටු 59 කින් යුත් ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධ එම වාර්තාව නම් කොට තිබෙන්නේ “We Live in Constant Fear’: Lack of Accountability for Police Abuse in Sri Lanka” – “අපි නිරන්තර බියෙන් ජීවත් වන්නෙමු : පොලිස් අපචාර වලට වගවීමක් නැත” යනුවෙනි.

Facebook Comments