ඡන්දයේ වැදගත්කම කියාදෙන්න මැතිවරණ කොමිසම උතුරට යයි (VIDEO)

0

ඔන්ලයින් ක්‍රමයට ඡන්ද හිමියන් ලියාපදිංචි කිරීමෙන් දස දහස් ගණනකගේ ඡන්ද ලියාපදිංචිය අතහැරී ඇති බවට දකුනෙන් චෝදනා එල්ල වද්දී, දේශපාලනික වශයෙන් අතිශයින් ක්‍රියාකාරී ජනකායක් වෙසෙන යාපනයේ ඡන්ද දායකයකු ලෙස ලියාපදිංචි වීමේ වැදගත්කම සම්බන්ධයෙන් දැනුවත් කිරීමේ වැඩ සටහනක් ක්‍රියාවට නංවා තිබේ.

“ඔබේ ඡන්දය රටේ අනාගතයයි. ඔබගේ ඡන්ද බලය රැක ගැනීමට නොවරදවාම ඡන්ද හිමියකු ලෙස ලියාපදිංචි වන්න” යනුවෙන් සදහන් මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ බැනරය පෙරටුකරගත් ජනතාව පා පැදි වලින් ගමන් කරමින් දැනුවත් කිරීමේ ව්‍යාපාරයට එක්ව ඇත.

පෙබරවාරි 22 වැනි අගහරුවාදා උදෑසන හතයි තිහට යාපනය දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාලය ඉදිරිපිටින් හා කොඩිකාමම් බස් නැවතුම්පොළ ඉදිරිපිටින් පා පැදි වල නැග ගමන් ඇරඹු කණ්ඩායම් දෙකක් චාවකච්චේරිය දුම්රිය පොළ දක්වා ගමන් කොට එතැන සිට තෙන්මාරච්චි සංස්කෘතික ශාලාව දක්වා ගමන් කර තිබේ.

එහිදී ඡන්ද හිමියකු ලෙස ලියාපදිංචි වීමේ වැදගත්කම පිලිබදව දැනුවත් කිරීමේ වැඩ සටහනක්ද ක්‍රියාත්මක වු බව යාපනයේ වාර්තාකරුවෝ පවසති.

ජනතාව දැනුවත් කිරීමේ පෙළපාලිය සදහා යාපනය දිස්ත්‍රික් ලේකම් කේ. මහේෂන් සහ අතිරේක ලේකම්වරුන්, දිස්ත්‍රික් සහකාර ඡන්ද කොමසාරිස්, ග්‍රාම නිලධාරීවරුන්, පාසල් සිසුන්, සාමාන්‍ය ජනතාව ඇතුළු විශාල පිරිසක් එක්ව සිටි බව ඔවුහු වැඩි දුරටත් පවසති.

මැකො සභාපති ට ලිපියක්

මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ සභාපති නිමල් පුංචිහේවා වෙත ලිපියක් යොමු කරමින් කැෆේ සංවිධානයේ හිටපු විධායක අධ්‍යක්ෂක රජිත් කීර්ති පෙබරවාරි 21 වැනිදා දැනුම් දී තිබුනේ ඔන්ලයින් ක්‍රමයට ඡන්ද හිමියන් ලියාපදිංචිය සිදු කිරීමෙන් දස දහස් ගණනකගේ ඡන්ද ලියාපදිංචිය අතහැරී ඇති බවයි.

2022 වසර සඳහා ඡන්ද ලියාපදිංචියේ දී විධිමත් ක්‍රමවේදයක් අනුගමනය කරන ලෙසත් හිටපු මැතිවරණ නිරීක්ෂකයා සභාපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා තිබුනි.

2021 ඡන්දහිමි නාම ලේඛනයට අනුව අලුතෙන් ලියාපදිංචි වූ ඡන්ද සංඛ්‍යාව සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයකින් අඩුවී ඇති අතර දිස්ත්‍රික්ක මට්ටමින් ශුද්ධ ඡන්ද සංඛ්‍යාවේ වැඩිවීම පැහැදිලි අපගමනයක් පෙන්වන බවද එම ලිපියේ සදහන්ව තිබුනි.

“ඔන් ලයින් ක්‍රමයට සකස් කරනු ලැබූ 2021 ඡන්ද හිමි නාම ලේඛනය මගින් එහි අපේක්ෂිත අරමුණ සම්පූර්ණයෙන්ම බිඳවැටී ඇත. එසේ තිබිය දී, 2022 නාම ලේඛනය ද එලෙසම සැකසීම පුදුමයකි. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ සඳහන් සර්වජන ඡන්ද බලය අහිමි කිරීමකි. ”

මැතිවරණ කොමිසම මගින් ක්‍රියාත්මක ඔන්ලයින් ක්‍රමය අසම්පූර්ණ වීමට හේතුද පෙන්වා දෙමින් රජිත් කීර්ති තෙන්නකොන් එම ගැටළුව විසඳා ගැනීම වෙනුවෙන් යෝජනා හතක්ද මැතිවරණ කොමිසමේ සභාපති වෙත ඉදිරිපත් කර තිබුනි.

සිය ලිපිය මගින් මැතිවරණ කොමිසන් සභවේ සභාපති නිමල් පුංචිහේවාගෙන් ඔහු වැඩි දුරටත් ඉල්ලා තිබුනේ ඡන්ද හිමියන් ලියාපදිංචි කිරීම සඳහා ග්‍රාම නිලධාරිවරුන් ගේ සහාය නැවන ලබා ගැනීමටත්, ඔවුන්ට සුදුසු දීමනා ලබාදීම අවශ්‍ය ප්‍රතිපාදන සපයා ගැනීමට කටයුතු කරන ලෙසයි.

Facebook Comments