යුක්තිය මගහැර යාමට අගමැති දෙමළ සහාය ඉල්ලයි

0

යුද්ධයේ සිදු කළ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය ඉටු කරන බවට සිව් වසරකට ඉහතදී දුන් පොරොන්දු මේතාක් ඉටු නොකළ ආණ්ඩුව එය මගහැර යාමට දෙමළ ජනතාවගේ සහාය ඉල්ලා තිබේ.

එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කොමිසම ඇතුළු ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව හමුවේ මෙන්ම දෙමළ ජනතාව ඉදිරියේද වර්තමාන ආණ්ඩුව සහතික වී තිබුනේ බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝන සම්බන්ධ අපරාධකරුවන් නීතිය හමුවට පමුණුවන බවයි.

එසේ වෙතත්, අතීතය අමතක කරලන ලෙස කිලිනොච්චියේදී දෙමළ ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටි අගමැතිවරයා යුද අපරාධ සහ මානව හිමිකම් උල්ලංඝන චෝදනා විභාග කර නඩු පැවරීම සම්බන්ධයෙන් මැලිකමක් ද ප්‍රකාශයට පත් කර සිටියේ “නඩු අහන්න ගියොත් ඉවරයක් නෑ” යි පවසමිනි.

“එල්ටීටීඊ යටත් නඩු දාලා තියෙනවා. මන් හිතන්නේ හමුදා පොලිසියේ කට්ටියකටත් නඩු දාලා තියෙනවා,” යි කිලිනොච්චි දිසා ලේකම් කාර්යාලයේ පැවති සංවර්ධන කටයුතු පුනරීක්ෂණ රැස්වීමක් අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ ප්‍රකාශ කළේය.

නඩු නැති ඝාතන, රෝහල් සහ ආහාර පෝලිම් වලට ගුවන් බෝම්බ ගැසීම, හමුදා අත් අඩංගුවේ අතුරුදහන් වීම්, වධහිංසා සහ ලිංගික අපරාධ ඇතුළු චෝදනා ගණනාවක් ශ්‍රී ලංක රජයේ ආරක්ෂක අංශ වලට එරෙහිව ගොනු වී ඇතත්, යුද්ධය අවසන් වී දස වසරක් ගතවීමට ආසන්න වී තිබියදීත් ඒ සම්බන්ධයෙන් කිසිදු පරීක්ෂණයක් පැවැත්වූ බවක් රජය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කර නැත.

හැත්තෑ දහසකට අධික සාමාන්‍ය ජනතාවක් මරා දමන ලද බවට එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය විසින් ගණන් බලා ඇති යුද්ධයේ සිදුවූ මානව හිමිකම් උල්ලංඝන විභාග කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර දායකත්වයකින් යුත් විශේෂ අධිකරණයක් පිහිටුවීමට 2015 දී බලයට පත් රජය ජගත් මානව හිමිකම් මණ්ඩලයේදී ගිවිසගෙන තිබේ.

එම එකඟතාව ඉටු නොකර සිටීමේ අභිලාෂයක්ද රාජ්‍ය නිලධාරීන්, හමුදා බලධාරීන් මෙන්ම, දෙමළ ජාතික සන්ධාන නායකයන්ද සහභාගී වූ කිලිනොච්චි සාකච්ඡා සභාවේදී අගමැතිවරයා වෙතින් පල වී ඇත.

“දැන් මේක හැමදාම නඩු දාගෙන යන්නත් බෑ, සංහිඳියාවක් එන්න ඕනේ,අපි සත්‍යය කතා කරලා කනගාටුව ප්‍රකාශ කරලා, සමාව අරගෙන හුඟක් වැඩ කටයුතු ඉවර කරන්න ඕනේ.” යි අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ කියා සිටියේය.

Facebook Comments