ඔබේ මළ බතට පාර කියන LUNCH SHEETS (PHOTO)

0

සෞන්දර්ය කලා විශ්වවිද්‍යාලයේ දෘශ්‍ය කලා පිඨයේ සිවුවන වසරේ ඉගනුම ලබන ධනුෂ්ක බණ්ඩාරගේ සංකල්පයකට අනුව නිර්මාණය කරන ලද අපුරු නිර්මාණයක් පසුගිය 28 දා සෞන්දර්ය විශ්වවිද්‍යාලයේ කලා පිඨ පරිශ්‍රයේදී දැකගත හැකි විය.

මෙහි අරමුණ වුයේ LUNCH SHEETS භාවිතයේ ඇතිවන හානිය පිළිබද සමාජය දැනුවත් කිරීම වන අතර LUNCH SHEETS ඔබේ මළ බතට පාර කියයි යනුවෙන් මෙම නිර්මාණය නම් කර තිබුණී.

ලන්ෂිට් නිෂ්පාදීතයේදී ශරීරයට අහිතකර ද්‍රව්‍ය එක්කරන අතර සෑම වසරකම පිළිකා රෝගීන් අවම වශයෙන් 15 දෙනෙකුවත් අලුතින් සොයාගන්නා බවත් දරුවන් අපේක්ෂිතව සායනවලට යන පවුල් 12කින් පවුල් 5ක් ලන්ෂිට් හේතුවෙන් වඳ බාවයට පත්වන බවයි සෞඛය අංශ වාර්තා පෙන්වා දෙන්නේ.

ලන්ෂිට් නිෂ්පාදනයේදී අනෙක් පොලිතින්වලට වඩා නම්‍යශීලි වීමට විශේෂ රසායනික ද්‍රව්‍යයක් එකතු කරනු ලබන අතර මේ හේතුවෙන් ලන්ෂිට් ඕනැම අතකට නැවීමට පොඩි කිරීමට හැකියාව ඇත.

මෙහි ඇති භයානකම ප්‍රතිළුලය නම් මද රස්නයකදී පවා මෙම රසායනික සංයෝග දියවී කැමත් සමග ශරීරයට ඇතුල්වීමයි එම නිසා වකුගඩු රෝග, පිළිකා, පිරිමි දරුවන් වඳ බාවයට පත්වීම, කාන්ත පියයුරු පිළිකා, මන්ද බුද්ධික දරුවන් බිහිවීම, දරුවන්ගේ මොලය වැඩිම බාල වීම වැනි රෝග වැළදීමේ අවදානමක් පවතී.

ඔබේ කෑම වේල සදහා ආරක්‍ෂිත භාජනයක් හෝ කෙසෙල් කොලයක කැම රැගෙනයාමට පුරුදුවන ලෙස ඔහුගේ නිර්මාණය හරහා සමාජයට දෙන පණිවිඩය බවයි මෙහි නිර්මාණකරු අවධාරය කරන්නේ.

Facebook Comments